Březen 2011

Chuťové buňky útočí aneb Dorty všech podob 1. část

25. března 2011 v 20:30 | Mitsuki |  Blbůstky


Lidičky, jednadvacátého konečně začalo jaro, tak se radujte! Jaro dělá pokusy, vystrukje krokusy....a sněženky, blatouchy, pomněnky, bledule, modřence, prvosenky, plicníky, bravínky a všechny možné jarní kytičky. Škoda, že člověk musí sedět doma za hromadami knížek a šrotit se, šrotit se a šrotit se. Trošku závidím dětem, co si jen tak poskakují na hřišti, hrajou krvavýho dědka, na babu a vyvolávku. Napříč tomuto úvodu ve stylu vítání jara budu psát o něčem jiném. Ani nevím, jak mě to napadlo, zkrátka mne asi mé chuťové buňky nakoply k nějaké jiné činnosti než polykání potravy. Dneska si počtete něco málo o gastronomii, konkrétně o dortech.Japonsko - ať zde slunce nezapadne

12. března 2011 v 20:27 | Mitsuki |  Novinky
V posledních dvou dnech mi běhá mráz po zádech, kdykoliv z rádia zaslechnu nějakou novou zprávu o stavu Japonska čelícímu katastrofám, které přinesly vlny Tsunami. Stovky obětí byly nelítostně smeteny do moře či pohřbeny v troskách. Stovky jsou jen ti, kteří byli nalezeni mrtví, pohřešovaných jsou ale tisíce. Tsunami to nestačí, způsobuje také výbuchy elektráren a obavy z radiace, které již svět poznal roku 1986 při výbuchu reaktoru v Černobylu.

Úplně první zpráva o blížícím se zemětřesení oznamovala jeho sílu 7,9 Richterovy škály. Lidé jsou zděšeni, přestože už mají zkušenosti s touto pohromou. Ale právě proto panikaří.

Japonsko, zemětřesení, tsunami


První půlmetrová vlna zasáhla severní pobřeží Japonska, výška dalších narůstá. Po dosáhnutí deseti metrů si vzala první život. Všechno kolabuje, Japonsko je bez energie, mrtvých přibývá, jsou uzavírány automobilní firmy, přístavy, ropové rafinerie, je zastaven chod elektráren.

Zaznamenány byly výbuchy v jaderné elektrárně Fukushima 1, naštěstí ne v reaktoru. Podařilo se zastavit štěpení, ale reaktor potřebuje být ochlazován, jenže právě to znemožnila Tsunami. Japonci využívají mořské vody, která ale pravděpodobně reaktor zničí.
Česká jaderná fyzička Dana Drábová potrvdila, že napříč úniku radiace v japonských elktrárnách, nebudou následky silné jako v minulosti při výbuchu v Černobylu.

Tomio Okamura: "Můj tatínek žije v Tokiu a říkal mi, že otřesy byly tak silné, že si podruhé v životě raději nasadil starou cyklistickou přilbu, kterou má pro tyto účely doma schovanou. A to jsme v Japonsku na zemětřesení zvyklí."


Otřesů bylo více než sto, teď už se Japonsko vzpamatovává. Škody jsou obrovské, nejvíce postiženo bylo město Sendai. Lidé jsou bez elektřiny, vody a šokováni nejsilnějším zemětřesením za 140 let. Díky varování se ale přece jen podařilo některé oblasti včas evakuovat.

Čerpala jsem z různých stránek se zpravodajstvím a televizního vysílání. Maminka jen chodí a říká: "Tak tam bys chtěla bydlet?"
Ano, chtěla. Je mi do breku. Sedím si tady doma v křesle, přitom moje lítost nikomu nepomůže. Je třeba činit se a klidně bych se sebrala a jela jim pomáhat obnovovat jejich zemi. Koneckonců bych tam jela za jakýchkoliv podmínek, ale ani jedna mi to zřejmě neumožní uskutečnit.
Vím, že kdyby tak byla ničena jiná země, bylo by mi jí líto méně než Japonska. Je to jakási diskriminace, ale teď se to zkrátka děje v zemi vycházejícího slunce, nebudu vést řeči Co by, kdyby. Lidi, jestli teda víra něco dokáže....prosím, modlete se za ně, aby vydrželi.